Ajurvéda

 

Ajurvéda (ayurveda) je holistická metóda pôvodom z Indie a je označovaná ako medicína zdravia a dlhovekosti (ájus = život, dlhovekosť; véda = vedenie, veda).

Považuje sa za najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete. V Indii je známa a využívaná už viac ako 5000 rokov.

Ajurvéda vychádza z existencie 5 elementov- vzduch, éter, oheň, zem a voda, z ktorých je všetko tvorené. Každý človek sa rodí s jedinečným pomerom týchto energií- dóš. Ochorenie vzniká ich nerovnováhou. Vrodená konštitúcia (prakriti) vzniká kombináciou dóš v momente narodenia a v priebehu života sa nemení. Súčasná konštitúcia (vikruti) sa od vrodenej môže líšiť. Presnú konštitúciu je možné zistiť len konzultáciou a vyšetrením. Na jej základe vieme pomôcť nastaviť individuálny stravovací plán a odporučiť vhodné aktivity na zachovanie rovnováhy- zdravia, ale i nastoliť už narušenú rovnováhu prostredníctvom ďalších odporúčaní (bylinné prípravky, masáže..).

V rámci našich služieb vám poskytujeme diagnostiku vrodeného konštitučného typu- prakriti a určenie aktuálneho stavu- vikruti a komplexné poradenstvo vo vypracovaní jedálnička, pohybových aktivít- ajurvédska jogova terapia a výber bylinných prípravkov a vhodných druhov masáži, ktoré i poskytujeme.